Ezt az elixírt mindenki kutatja. Rengeteg tréning szól arról, hogy minél több skill-t tudjon felvenni a toborzó kolléga magára, ezáltal megtalálja az összes létező jelöltet a piacon. Valójában ettől jó?
Stack vagy skill set esetén igen. Szükséges tudás az x-ray search, a Boolean search, a különböző tool-ok használata.
De nézzük egy lépéssel hátrébb.
A Toborzókat az emberek mindig úgy látják, hogy pofátlanul fiatal az életkoruk és mellé borzasztóan gyorsan megőszülnek és csókolommal köszönnek nekik az óvodások. Mindig telefonnal a fülén futkározik az irodában és vagy nagyon nevet vagy nem lehet hozzászólni. Ez teljesen normális kép, ilyen ez a szakma. Egyszóval stresszes.
Miért olyan stresszes?
A recruiter élete dús, mint a cukorral tömött kisgyerek. Az ügynökség vagy a hiring manager nyomasztja, hogx tegnapra kell a jelölt, értenie kell az SSC-k működésétől kezdve a könyvelőirodákon át az orvos központokig mindenhez.
A pozíciókat kívülről kell ismernie és 3-4 mondatot követően önállóan csípőből kell tudnia írni egy tökéletes leírást. Ha ezt nem tudja, nem ismeri eléggé a pozíciókat és az interjúztatáskor sem tudja mire figyeljen, de már a pozíció felvételekor az ügyfélnél is le fog szerepelni.
Ez a szakma jellemzően függő pozíció. Függ a siker a piactól, a jelöltektől, a negyedévek specialitásától ( bónusz fizetési időszak, zárási vagy bevallási időszak, szabadságolások stb.), függ az ügyfél által kínált bérsávtól, majd attól, hogy végül a belépés gördülékeny legyen és a próbaidőszakban is egyezzenek az elvárások és az adottságok.
Emberekkel foglalkozni, mindig nagyon sok változó függvény összessége.
Tehát, kiváló stressztűrés szükséges.
Ezen felül elengedhetetlen, a magabiztos jellem és a kiváló, kifejező kommunikációs készség. A kommunikáció egyik alapja az asszimilációs készség.
Tökéletesen fel kell ismernie a helyzetet. Probléma lép fel a pályáztatás során, elégedetlenséget tapasztal, esetleg váratlan helyzet áll fent, melyet azonnal meg kell tudnia oldani.
Tanulási hajlandóság, hiszen a piac rohamtempóban változik és újabbnál újabb tool-okon túl, több nézőpont és szemszög is megvilágíthatja más aspektusból a piacot vagy a munka folyamatot.
Empátia: Az empátia segít megérteni és azonosulni a jelöltek és ügyfelek igényeivel. Ezáltal jobb döntéseket hozhat és hatékonyabban tud segíteni a párosításokban.
Üzleti Értelemben Vett Szakértelmesség: A jó recruiter megérti az üzleti világot, amelyben tevékenykedik, és tisztában van az aktuális iparági trendekkel és követelményekkel.
Proaktív Megközelítés: A proaktivitás kulcsfontosságú a sikeres toborzási folyamatokban. A jó recruiter nemcsak vár, hogy a jelöltek és ügyfelek hozzájuk forduljanak, hanem aktívan keresi a megfelelő lehetőségeket.
Szervezőképesség: A szervezés és időmenedzsment készségei segítenek a recruiternek a sokféle információ, interjú és egyéb részletek kezelésében.
Átgondolt Kiválasztási Folyamat: A jó recruiter átgondolt és strukturált kiválasztási folyamatot alkalmaz, amely segíti a megfelelő jelöltek kiválasztását az adott pozícióra.
Hálózatépítő Készségek: A sikeres recruiter hálózatokat épít ki a szakmájában, széles körű kapcsolatokat alakít ki, amelyek hozzájárulnak a toborzási tevékenységek sikeréhez.
Jogi Tudatosság: Az alapvető jogi ismeretek elengedhetetlenek a helyes toborzási gyakorlatokhoz, beleértve a diszkrimináció elkerülését és a szabályozások betartását.
Adaptabilitás: Az iparág és a munkaerőpiac folyamatosan változik. A jó recruiter képes alkalmazkodni az új kihívásokhoz és változásokhoz.
Eredményorientáltság: A sikerorientált és célorientált szemléletmód segít a recruiternek abban, hogy hatékonyan és eredményesen hajtsa végre a toborzási feladatokat.
És végső soron az etikusság. Ez a terület nem a porszívóügynökök világa, ahol rá kell sózni az adott emberre azt, amit nem szeretne. Becsületesen és informatívan kell pályáztatni, mert kényelmetlen, kellemetlen, átláthatatlan szituációt vona maga mögé, ha ez nem így teljesül.
Összegezve, abból lesz jó recruiter, akiben megvan az X, a fűszer. Képességek összessége, melyek egytől egyik elengedhetetlenek ehhez a szakmához.
Hogy valójában szakma-e a recruitment? Egy másik blog bejegyzésben kifejtjük 😉