Ott álltam a Pisai Ferde Torony előtt, és azon töprengtem, hogy vajon az építészek direkt tervezték-e így, vagy csak szimplán nem akarták beismerni, hogy kicsit elcsúszott a dolog. De aztán rájöttem: ez az építészeti remekmű az emberi leleményesség és kitartás szimbólumává vált, ami – nem mellesleg – a toborzás világában is igencsak hasznos tulajdonság.
A megfelelő alapok jelentősége
A torony hibája a kezdetekben gyökeredzik: sekély alapok, puha talaj, és voilá, egy dőlő torony, ami ma turisták millióit vonzza. De a tanulság itt nem csak az, hogy legközelebb jobb földmérőt kell választani. A toborzási folyamatokban is hasonlóan kritikus az alapozás. Ha már az elején nem tisztázzuk a munkakör követelményeit és a szükséges kompetenciákat, a végén csak kapkodni fogunk, mint a torony építői, amikor az első téglák elmozdultak. A pontos jelöltprofil meghatározása és a megfelelő kompetenciák felmérése biztosítja, hogy ne egy rosszul megválasztott kolléga „borítsa fel” a csapat egyensúlyát.
Kitartás és folyamatos javítás
Amikor először észrevették, hogy a torony dől, nem rohantak haza sírva (pedig talán nem ártott volna). Évtizedekig próbálkoztak, toldozták-foldozták, míg végül sikerült stabilizálni. Ez a kitartás és folyamatos javítás a toborzási folyamatokban is elengedhetetlen. Ha az első körben nem találjuk meg álmaink jelöltjét, vagy az új munkatárs egy hét után közli, hogy ő inkább kecskéket terelne egy svájci alpesi faluban, akkor sincs veszve minden. Tanuljunk a hibákból, finomítsuk a folyamatot, és legközelebb jobban célozzuk meg a kecsketerelési ambícióban mérsékelten elől járókat.
Rugalmasság a kihívásokkal szemben
A Pisai Ferde Torony nem dőlt össze – és a toborzási folyamatoknak sem kell összeomlaniuk, ha váratlan kihívásokkal találkozunk. Legyen az egy hirtelen lemondás vagy egy előre nem látott piaci változás, a siker titka a rugalmasság. A toborzási csapatnak ugyanolyan könnyedén kell alkalmazkodnia az új helyzetekhez, mint ahogyan a mérnökök korrigálták a torony dőlését. Így nemcsak megoldjuk a problémát, de talán még egy kicsit büszkék is lehetünk a bravúrra.
Változtatás szükség esetén
És ha már az alapozásnál érezzük, hogy valami nincs rendben? Semmi pánik, még nem késő! Akárcsak a torony esetében, itt is van lehetőség a javításra. Ha gyenge az alap, szervezeti átvilágítással és a recruitment folyamatok újragondolásával megmenthetjük a helyzetet. Kérdezz bátran, mielőtt a torony végleg felborulna!
Zelei Bogáta
Toborzási üzletág igazgató, BetterMore Consulting